Магията на ABBA оживя с гласовете на Люси Дяковска и Милица Гладнишка в Народно читалище „Развитие 1869“ в Разград.
Павелбанският хор "Тодор Мазаров" ще отбележи своята 60-а годишнина с тържествен концерт на 31 ноември, съобщиха от местната администрация. Той ще бъде в залата на Народно читалище "Напред - 1903", а входът ще е свободен.
Концертът ще е в навечерието на 120-годишнината от рождението на световноизвестния тенор Тодор Мазаров, посочиха още от Община Павел баня. Едноименният хор е създаден през 1964 г. от Дешка Порова, като на по-късен етап той започва да носи името на своя патрон Тодор Мазаров. В продължение на 40 години, под диригентството на Порова, хоровият колектив е лицето на Павел баня, като обогатява културния живот на града. През 2003 г. главен художествен ръководител и диригент на хор „Тодор Мазаров” става нейният син Иван Поров, а негов помощник-диригент е Полина Христова. Двамата ръководят хора и днес.
В годините хор "Тодор Мазаров" става визи
Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове
Тридневният празник „Octoberfest Vratsa“ бе открит тази вечер във Враца.
Дните на немската култура ще са последните за тази година от инициативата на Община Враца за представяне на традициите, храната, напитките и музиката на други държави.
В предишните месеци врачани и гостите на града успяха да се запознаят с Италия и Гърция.
При откриването на „Octoberfest Vratsa“ кметът Калин Каменов спази традицията на този празник в Германия и даде началото с наливането на халби с бира.
На площада пред сградата на общината вече са отворени заведения за улична храна с места за сядане, които предлагат бира, греяно вино и традиционните за немската кухня наденички, картофи, бретцели и др. Цяла вечер ще звучи и немска музика. Специално за празника днес на пазара излиза и „Ботевско пиво“, производство на пивоварна „Ломско
В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе".
Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".
По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.
Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен
Естествено е нови изразни средства постоянно да влизат в изкуството, да намират своя път, да се утвърждават и да стават традиционни, а после други нови да ги заместват. Визуалните възприятия в нашето ежедневие са много силни и това въздейства и на очакванията при концертите, затова ние се борим да запазим вниманието на публиката по всякакъв начин. Опитваме се да сме в крак с времето. Електрониката е просто един инструмент, зависи как се използва. Душата идва не от инструмента, а от изпълнителя. Това каза в интервю пианистът и композитор Димитър Бодуров, който заедно със Светлозара Христова организира фестивала „Радар“ във Варна.
Тази година форумът имаше 11-о издание. По думите на Бодуров, концепцията им като основатели е той да бъде отворено събитие, което е отвъд жанровете и стиловите граници, и представя музикални проекти, свързващи различни изкуства с електроника, в
В препълнената зала двете певици, съвместно с Плевенската филхармония и под диригенството на Георги Милтиядов, изпълниха едни от най-известните хитове на шведската поп група.
В изпълнение на Люси Дяковска и Милица Гладнишка десетки разградчани чуха хитовите песни като Gimme, gimme, Lay Аll Your love, Take a Chance, One of Us, Mama Mia, Chiquitita, Money, Money и други.
Двете певици през цяло време приповдигаха атмосферата с песни, танци и неизчерпаема енергия, а публиката ги възнагради с бурни аплодисменти.
Концертът под наслов ABBA Symphonie е посветен на 70-ата годишнина на Плевенската филхармония.
Композициите на шведската четворка оживяват при голям интерес в цяла България в нов прочит за симфоничен оркестър и поп гласове.
Изложбата „Хванати в спирала“ на японската художничка Нобуко Уеда може да бъде посетена в делничните дни до 13 септември в галерия "Мисията" към Държавния културен институт на Министерството на външните работи (МВнР), съобщиха от МВнР.
Експозицията, която бе открита вчера, е част от 35-ото издание на Дните на японската култура в България и се провежда в рамките на традиционния Хартиен арт фестивал в София, организиран от фондация „Аматерас“.
Официални гости на събитието освен авторката Нобуко Уеда бяха заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева, Н.Пр. г-н Хисаши Мичигами, посланик на Япония в България, проф. Тодор Тодоров, президент на фондация „Аматерас“, Даниела Тодорова, главен организатор от фондация „Аматерас“ и други артисти, участващи в Дните на Япония, както и много дипломати, артисти и гос
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след като беше купен за 6,2 милиона долара, съобщиха световните агенции.
Новият собственик на творбата, озаглавена "Комик", е американският предприемач от китайски произход Джъстин Сун - основател на платформата за криптовалути Трон (Tron).
В изявление за "Сотбис" Сун каза: "Това не е просто изкуство. То представлява културен феномен, който създава мостове между световете на изкуството, меметата и криптовалутната общност".
Тридесетгодишният Джъстин Сун обеща да изяде банана в уникално художествено преживяване и да почете мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура.
През 2021 г. името на предприемача нашумя, след като придоби скулптурата "Носът" на А
Българският пианист професор Людмил Ангелов ще представи самостоятелен концерт в Огледална зала “Нели Божкова” в Добрич на 27 ноември, съобщават от Общината на областния град.
Почитателите на класическата музика ще могат да чуят "Органова хорална прелюдия в Сол минор" на композиторите Йохан Себастиан Бах и Феручо Бузони, както и произведения на Ференц Лист, Фредерик Шопен и други, допълват от общинската администрация.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Проф. Ангелов е свирил в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау&rdqu
Европейската асоциация за независими изпълнителски изкуства осъжда откритото ограничаване на свободата на художественото изразяване, което се случи вечерта на 7 ноември пред Народния театър „Иван Вазов“ в София, се казва в позиция на асоциацията.
„Група крайнодесни активисти се опитаха да окупират сградата и да предотвратят премиерата на спектакъла „Оръжията и човекът“ от Джордж Бърнард Шоу, режисиран от Джон Малкович, под претекста, че постановката подиграва българската национална гордост и обижда българския национален дух. Полицията и местните власти почти не предприеха действия за овладяване на агресията, в резултат на което възникна опасна и напълно хаотична ситуация. Публиката не беше допусната да влезе в сградата, а хора бяха ударяни, плюти и обиждани“, се казва в
Певецът Арканджело д’Анджело и Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ подариха на публиката една музикална разходка с концерта „По вълните на Ривиерата“.
Под диригентската палка на маестро Левон Манукян, който е новият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, и съпровода на оркестъра, французинът с италиански корени и финалист от “Гласът на България” за 2023 година изпълни френски, италиански и американски песни.
Той развълнува присъстващите в залата на Общинския културен център с изпълнението си на „Хубава си, моя горо“ и „Я кажи ми, облаче ле, бяло“.
„Не мога да ви оставя, без да ви изпея тази изключително красива българска песен, за да ви кажа „благодаря““, обърна се към зрителите Арканджело и подкани всички в залата заедно да пеят с не
В началото на лятото ABBA Symphonie имаше представяне на сцената на Летния театър в плевенския парк "Кайлъка". След Плевен турнето продължи с концерти в Сливен, Пловдив и Силистра.
Тази вечер Разград беше домакин на концерта. По програма, на 23 октомври ABBA Symphonie ще гостуват в Добрич.